Mit jelent a TPMS guminyomás-ellenőrző rendszer?

A TPMS rendszer (tire pressure monitoring system) nyomásmérő szenzorok segítségével ellenőrzi a gumiabroncsok nyomását. Magyarul abroncsnyomás-ellenőrző rendszernek nevezik. 2014. november elsejétől az Európai Unióban forgalmazott autók mindegyike rendelkezik TPMS rendszerrel. 2015-től pedig a forgalmi vizsgán is ellenőrzik a berendezést. Cikkünkben ismertetjük a legfontosabb információkat a TPMS rendszerekről!

Mi pontosan a TPMS (guminyomás-ellenőrző rendszer)?

A TPMS a guminyomás-ellenőrző rendszert jelenti. A járműbe gyárilag, vagy utólagosan beépített biztonsági berendezés feladata folyamatosan felügyelni a gumik nyomását és figyelmeztetni, ha egy vagy több abroncsban a nyomás elfogadhatatlan szintre csökken.

A TPMS az európai luxusautók piacáról származik, melyet a 1980-as években kezdtek el alkalmazni. Az első amerikai autó, amely TPMS -sel volt felszerelve, az 1997-es Chevrolet Corvette volt. A közlekedésbiztonság egyéb fejlesztései mellett a TREAD Act előírta, hogy minden új, 2007 szeptemberét követően az Egyesült Államokban értékesített autót TPMS -el kell felszerelni, majd 7 évvel később az EU-ban is kötelezővé tették. 

TPMS rendszer típusai

Indirekt TPMS rendszer

Az indirekt rendszer az autó ABS szenzorát használja a gumik nyomásának monitorozásához. Ez pontatlanabb mérési eredményt nyújt, mint a direkt rendszer. Nem képes mérni az abroncs hőmérsékletét és parkoló helyzetben nem végez mérést. Így a pakolás közben keletkezett defektek észlelésére nem alkalmas. Az indirekt rendszerek szerelése kevésbé időigényes és költségük alacsonyabb, mint a direkt rendszereké.

Direkt TPMS rendszer

A direkt TPMS rendszerek mérik az abroncsok hőmérsékletét, pontos légnyomását és képesek parkolás közben is méréseket végezni. További előny, hogy a direkt rendszer képes azonosítani a problémás abroncs helyzetét. Direkt rendszer segítségével akár a pótkerék nyomása is vizsgálható.

Az abroncsnyomás-ellenőrző rendszer előnyei

Az abroncsnyomás-ellenőrző rendszer telepítése nem véletlen kötelező az új autók esetén. A TPMS rendszer számos előnnyel szolgálat a sofőr és környezete számára is. Az alábbiakban a TPMS rendszer legfontosabb előnyeit gyűjtöttük össze:

  • Kedvezőbb üzemanyag felhasználás: Nem megfelelő abroncsnyomás esetén az üzemanyag felhasználás szuboptimális. Ilyenkor rendszerint jelentősen növekszik az autó üzemanyag felhasználása, amely többlet költséget okoz a tulajdonos számára.
  • Minimalizált környezeti terhelés: Túl a megnövekedett üzemanyag költségen, az energiafelhasználás növekedésével közlekedésünk ökológiai lábnyomai is növekszik. A TPMS rendszer időben jelez, így elkerülhetjük, hogy hónapokon át az optimálisnál alacsonyabb abroncsnyomással használjuk autónkat.
  • Csökkent abroncs amortizáció: Tudta, hogy a túl alacsony abroncsnyomás abnormális és korai kopáshoz vezethet? Ha nem szeretné idejekorán lecserélni a gumi szettet és növelné az abroncs élettartamát, akkor érdemes a gyártó által meghatározott nyomást fenntartani az abroncsokban. Ebben lehet segítségünkre a TPMS rendszer, ami jelzést küld, ha túl alacsony a nyomás.
  • Alacsonyabb baleseti kockázat: Az abroncsnyomás-ellenőrző rendszer egyik legnagyobb előnye, hogy csökkenti a közúti balesetek kockázatát. A rendszer jelzésének köszönhetően azelőtt észlelhetjük a defektet, mielőtt saját magunk és mások testi épségét veszélyeztető helyzetbe kerülnénk.

Jelez a TPMS rendszer? Ezt érdemes tenni!

Hirtelen felvillant a műszerfalon egy autó kerék piktogram és egy felkiáltójel? Jó eséllyel a TPMS rendszer jelzett. Fontos tudni, hogy a jelzés nem minden esetben az abroncsnyomásra vonatkozik. Kétféle jelzést adhat a TPMS rendszer:

  • Nem optimális az abroncsnyomás.
  • Meghibásodott a TPMS rendszer.

A piktogram alapján sokszor nem egyértelmű, melyik helyzet áll fenn, ezért érdemes ellenőrizni a gyártói használati utasításban a piktogramok jelentését.

Miután észlelte a hibajelzést, érdemes az alábbi lépéseket követnie:

  1. Lépés: Keressen olyan biztonságos megállási lehetőséget, ahol a forgalomban lévő autók szabad közlekedését és saját biztonságát nem veszélyezteti!
  2. Lépés: Ellenőrizze az abroncsokat és keresse a defekt nyomait! Nem talált külsérelmi nyomot vagy egyéb a defektre utaló jelet? Akkor nem szükséges az azonnali gumicsere! Defektje van? Akkor a további lépések követése helyett végezzen szakszerű abroncscserét vagy hívjon autómentőt!
  3. Lépés: Használjon autópumpát az abroncsnyomás korrigálásához! Ha nem jelzi a készülék az ideális nyomásszintet, akkor ellenőrizze a gyártó weboldalán!
  4. Lépés: Később, legalább 5 órás parkolást követően, ismételje meg a nyomás mérését! Miután kihűltek az abroncsok, változhat a nyomás!

A TPMS szenzorok cseréje

Bizonyos műszaki hibák estén szükséges lecserélni a biztonsági szenzorokat, ilyen lehet például:

  • sérült érzékelő,
  • elhasználódott tömítés a szenzoron,
  • üzemképtelen szenzor (ilyenkor nem ad jelet – ennek sok oka lehet),
  • letapadt szelepsapkák és/vagy magok.

Ha a fenti hibák bármelyikét tapasztalja, javasoljuk, hogy keresse fel professzionális gumiabroncs szervizünket!

Ne feledje, hogy egyes járművekhez szükség lehet a kereskedő programozására az új TPMS érzékelők aktiválásához és szinkronizálásához a járművel. Néhány jármű vezetés után automatikusan alkalmazkodik az új érzékelőkhöz, míg mások felszólítást kaphatnak az új érzékelők elfogadására egy fedélzeti paranccsal – például egy egyszerű „TPMS -visszaállítás” gombbal a műszerfalon vagy a fedélzeti számítógépen belül. Amennyiben az AKK szervizeket válassza, biztos lehet benne, hogy munkatársaink elvégzik a szükséges beállításokat.

Az abroncsnyomás-ellenőrző rendszer fontos biztonsági szerepet lát el.

Gyakori kérdések az abroncsnyomás-ellenőrző rendszer kapcsán

Kötelező a TPMS rendszer?

Igen, a gyártók számára kötelező a TPMS rendszerek telepítése az új autókba. Az Európai Unióban forgalmazott autók 2014 november 1. óta mind tartalmaznak TPMS rendszert. Hazánkban 2015-től a műszaki vizsgákon ellenőrzik az abroncsnyomás-ellenőrző rendszereket.

Mit jelent a TPMS piktogram? Van különbség a jelzések között?

 Az abroncsnyomás-ellenőrző rendszer általában 2 jelzéssel kommunikál:

  • nem megfelelő abroncsnyomás,
  • TPMS rendszer meghibásodása.

A piktogramok megjelenése gyártónként eltérhet, így javasoljuk, ellenőrizze az autó műszaki könyvében leírtakat.

Melyek az abroncsnyomás-ellenőrző rendszerek típusai?

Az abroncsnyomás-ellenőrző rendszerek két fő kategóriába sorolhatóak:

  • Direkt: Az abroncsba szerelt mérőműszer ellenőrzi a nyomást.
  • Indirekt: A gumik nyomását az autó ABS szenzora monitorizálja.

A direkt vagy indirekt rendszert érdemes választani?

A direkt vagy indirekt rendszer egyaránt rendelkezik előnyökkel és hátrányokkal. Saját preferenciái alapján érdemes választania. Kijelenthetőek az alábbiak:

  • A direkt rendszer pontosabb mérési eredményt ad, szerelése azonban költségesebb és nagyobb szakértelmet igényel.
  • Az indirekt rendszer kisebb pontosságú, alacsonyabb költségű és szerelése kevésbé komplex.

Felszerelhetőek a nyomásérzékelő szenzorok akár otthon is?

Nem javasoljuk, hogy a nyomásérzékelő szenzorokat a kellő szakmai ismeret hiányában, egyedül próbálja meg felszerelni. Kérje ki szakember segítségét a TPMS rendszer installációjához, szervizeléséhez és ellenőrzéséhez!

Kötelező az abroncsnyomás-ellenőrző rendszer felszerelése?

Ahogy fentebb olvashatta, az Európai Unióban forgalmazni kívánt autók 2014. november 1-től kötelező, hogy rendelkezzenek TPMS rendszerrel. Ez a gyártó kötelezettsége. Amennyiben gépjárműve nem tartalmaz TPMS rendszert, mert az említett időpont előtt került a forgalomba, nem kötelező, hogy felszereltesse az abroncsnyomás-ellenőrző rendszert.

Mennyi a TPMS szenzor élettartama?

A TPMS rendszerek várható élettartamát elsősorban a megtett kilométerek mértéke határozza meg. A szenzorokban található akkumulátor hozzávetőleg 160.000 kilométerig működik. Átlagos használat mellett 5-6 évig működhet az abroncsnyomás-ellenőrző rendszert szolgáló akkumulátor. Az akkumulátor lemerülése esetén új szenzorok vásárlása szükséges.

Honnan tudom meg, ha az autóm TPMS-el van ellátva?

A legtöbb 2008 vagy azt követő évben forgalomba kerülő személygépkocsi és könnyű tehergépkocsi már rendelkezik abroncsnyomás-ellenőrző rendszerrel. Néhány 2008 előtt gyártott járműmárka és modell is rendelkezik TPMS rendszerrel. Ellenőrizze a jármű használati útmutatóját a TPMS jelenlétének megerősítésére. Vannak utángyártott TPMS rendszerek is, amelyek általában a jármű műszerfalára szerelt kijelzővel rendelkeznek.

Az autóm rendelkezik TPMS-el. Továbbra is szükséges ellenőriznem az abroncsnyomást?

Igen. Még a TPMS esetében is fontos, hogy rendszeresen ellenőrizze a gumiabroncsok nyomását, mert sok rendszer nem figyelmezteti Önt, amíg a gumiabroncs 25% vagy annál nagyobb százalékkal nem tér el a javasolttól. Tekintse a TPMS-t biztonsági/vészhelyzeti figyelmeztető rendszernek – nem helyettesíti a saját gumiabroncsnyomás-ellenőrzési gyakorlatait.

Egyre több TPMS rendszer foglalja magában a valós idejű gumiabroncs-psi-leolvasást a jármű fedélzeti számítógépén. Ha a jármű digitális kijelzővel rendelkezik, amely mind a négy gumiabroncsot olvassa, akkor az abroncsnyomás-felügyeleti feladat még egyszerűbb! Sok utólagos TPMS-opció valós idejű gumiabroncs-psi-jelentést is tartalmaz.

Hol kaphatok TPMS szolgáltatást?

A TPMS rendszert minősített szakembereknek kell értékelniük és szervizelniük. A gumiabroncsnyomás-felügyeleti rendszerek a modern autók alapfelszereltségébe tartoznak, így a jó hírű gumiabroncs szervizek kifejezetten a TPMS értékelésére és a velük való együttműködésre képzett technikusokkal rendelkeznek.

Összefoglalás

Az abroncsnyomás-ellenőrző rendszer segíthet a túlzott és abnormális gumikopás elkerülésében, csökkentheti a nem megfelelő nyomás miatti üzemanyag felhasználást és növelheti a vezetés biztonságát. 2014. novembere óta kötelező minden új autóba installálni TPMS rendszert és 2015. óta a forgalmi vizsgán is ellenőrzik a rendszer állapotát. A direkt rendszerek pontosabb képet adnak az abroncsnyomásról, azonban szerelésük költségesebb és időigényesebb, mint az indirekt rendszereké.

Megválaszolatlan kérdése maradt felni ügyekben és további szaktanácsot kérne? Forduljon bizalommal az AKH szervizekhez!

Válogasson kedvére nyári gumi kínálatunkból, szereltesse át országszerte több, mint 200 helyen.

Ne maradjon le újdonságainkról, akcióinkról, iratkozzon fel hírlevelünkre!

Vélemény, hozzászólás?