A gumiabroncsgyártóknak 2021. május 1-je után újra fel kell-e címkézniük minden régi címkével ellátott készletüket?
Nem. Az összes, 2021. május 1. előtt leszállított, a korábbi címkével ellátott gumiabroncs továbbra is megfelelő és nem kell újra címkézni. Ez vonatkozik azokra az abroncsokra is, amelyek már forgalomban vannak, de 2021. május 1. után szállítják azokat.
Eladható-e az új EU-címkével ellátott gumiabroncs 2021. május 1. előtt?
2021. május 1-ig csak a jelenlegi címke releváns és kötelező az Európában történő értékesítéseknél. Ha az EPREL fogyasztói felülete ezen időpont előtt elérhetővé válna, elméletileg mindkét címke megjelenhetne egymás mellett.
Fel kell tüntetnünk a címke adatait a számlákon - cégek és magánemberek számára?
Nem. A régi címkeszabályozásban egyértelmű követelmény volt, hogy a címkével kapcsolatos információk a számlán is megjelenjenek, de ez a kötelezettség megszűnt. Az információkat azonban valamilyen formában továbbra is elérhetővé kell tenni. Ez történhet például digitális platformon, illetve az értékesítési pontokon történő eladás előtt.
Vannak-e konkrét követelmények az autókereskedőkkel szemben?
Az autókereskedőkre vonatkozóan nincsenek külön követelmények; ugyanaz vonatkozik rájuk, mint a gumiabroncs-forgalmazókra és kereskedőkre. A gumiabroncs értékesítése előtt meg kell adniuk a végfelhasználónak az érintett termékekre vonatkozó uniós címkével kapcsolatos információkat. Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy digitális vagy nyomtatott formában meg kell adniuk a hivatalos címkét, valamint a termék adatlapját.
Vannak-e speciális követelmények az első szerelésű abroncsokra vonatkozóan?
Az első szerelésű abroncsokra vonatkozóan nincsenek külön követelmények; ugyanaz vonatkozik rájuk, mint a gumiabroncs-forgalmazókra és kereskedőkre. A gumiabroncs értékesítése előtt meg kell adniuk a végfelhasználónak az érintett termékekre vonatkozó uniós címkével kapcsolatos információkat. Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy digitális vagy nyomtatott formában meg kell adniuk a hivatalos címkét, valamint a termék adatlapját.
Milyen információkat találok az EPREL adatbázisban?
Az összes Európában gyártott gumiabroncs teljes listája regisztrációra került a címkéjükre vonatkozó információk alapján.
Hogyan regisztrálják az abroncsgyártók az új uniós címkét?
A gumiabroncsok regisztrálása az EPREL (European Product Registry for Energy Labelling) nevű hivatalos platformon keresztül zajlik.
Ki férhet hozzá az EPREL-hez?
Kétféle adatbázis létezik, egy nyilvános, mindenki számára elérhető, illetve egy korlátozott hozzáférésű adatbázis, ahol további információkat csak a felügyeleti szervezetek és az abroncsgyártók tárolhatnak.
Van-e különbség a régi és az új címkével ellátott gumiabroncs konstrukciójában vagy teljesítményében?
Nem. Az abroncsok pontosan ugyanazok. Az E, F és G osztályúakat átminősítik, de pontosan ugyanaz maga a termék, mint korábban (azonos felépítésűek).
Mit jelentenek a hó és a jég szimbólumok? Hogyan tesztelik őket? Melyik abroncsokon lehet rajta?
Amennyiben a jelenlegi (régi) címkével rendelkeznek, akkor 2021. május 1. után is eladhatók (feltételezve, hogy a DOT régebbi). Az új címkével az F és a G osztály összeolvad az E osztályba.
Engedélyezhetik-e a mai F és G osztályú gumiabroncsok értékesítését 2021. május 1. után?
Közvetlenül a címkéről azonosíthatjuk a személygépjárműhöz (C1) a skandináv téli gumiabroncsot, amelynek jégteljesítménye igazolt. A C2 és C3 kategória esetében nem határoztak meg tesztet vagy ISO szabályozást.
A hópehely megjelenítéséhez a gumiabroncsoknak meg kell felelniük a 3PMS jelzés határértékeinek.
Mi a helyzet a korábban az E osztályba tartozó abroncsokkal?
A jelenleg az E osztályba tartozó gumiabroncsok a jövőben a D osztályban jelennek meg.
Mit jelent a címke tetején az „Energia” felirat?
Az EU számos termékre (fagyasztók, porszívók, izzók stb.) bevezetett energiahatékonysági címkéket. És bár a gumiabroncs címke az energia / üzemanyag-hatékonyság mellett számos fontos teljesítménykritériumot tartalmaz, mégis az Energiahatékonysági Címkézés kategóriába tartozik. A címke új fejlécével a Bizottság arra törekszik, hogy közös platformot hozzon létre az összes energiacímkével ellátott termék számára, annak ellenére, hogy a különböző címkék részleteiben sok különbség van.
A négy évszakos gumiabroncsok hópehely szimbólummal vannak ellátva a címkén?
Amennyiben megfelelnek a 3PMS teljesítményhatároknak, akkor az összes négy évszakos gumiabroncson szerepelhet a szimbólum. A csak M + S jelölésű gumiabroncsok címkéjére nem kerül hópehely szimbólum.
Milyen újdonságokat foglal magában az új címke / rendelet?
Tehergépjármű-abroncsok (C3) esetében, mint az összes többi (C1 és C2) kategória esetében is, az abroncs gyártójának, illetve a kereskedőknek az értékesítés előtt hivatalos címkeadatokat és termékinformációs lapot kell szolgáltatniuk az ügyfeleknek.
Létezik egy hivatalos adatbázis (EPREL), amiben minden gumiabroncsot regisztrálni szükséges, és a lakosság, az ügyfelek, valamint a felügyeleti hatóságok megerősíthetik a címke hitelességét.
Mi indokolta az új rendeletet / címke bevezetését?
Az újratervezett gumiabroncs-címkézési rendelet, valamint a termék- regisztrációs adatbázis (EPREL), illetve két új teljesítménymutató (a hó és a jeges úton tapadás) bevezetésével az Európai Bizottság arra törekszik, hogy a fogyasztók még több tájékoztatást kapjanak, mely tovább erősíti a fogyasztói döntés még könnyebb meghozatalát gumiabroncs vásárlása során, így szélesebb körű piaci elterjedést biztosítson a legbiztonságosabb és a környezetünk szempontjából legjobban teljesítő gumiabroncsok számára.
Az újrafutózott gumiabroncsoknak lesz-e címkéje a jövőben?
2023-ban tervezik az alkalmazási kör kiterjesztését az újrafutózott gumiabroncsokra.
Az új szabályozás nemcsak a személy- és kisteher gépjármű-abroncsokra (C2) vonatkozik, hanem a teherautókra is? Mi a helyzet a motor abroncsokkal?
Tehergépjármű (C3) abroncsokra igen, motorokra nem.
Szerepel-e olyan információ az új címkén, amely kizárólag a végfelhasználóra vonatkozik?
Igen. A címkén a 3PMSF ("hópehely a hegyen") szimbólummal könnyen azonosíthatjuk a téli teljesítményű abroncsokat, illetve hogy melyek a téli, illetve négy évszakos abroncsok. Közvetlenül a címkén azonosíthatjuk a PLT (C1) északi téli gumiabroncsot, amelynek jégen való teljesítménye igazolt. A C2 és C3 típusú gumiabroncsokra nem határoztak meg vizsgálati szabályokat.
Rendelkezésünkre áll továbbá egy QR-kód, amely lehetővé teszi a végfelhasználók számára, hogy a termékregisztrációs adatokkal ellátott hivatalos EPREL adatbázisra mutató linken keresztül könnyen meggyőződhessenek a címkén szereplő állítások hitelességéről.
Lesz-e felügyeleti szerv a hatóságok részéről?
Igen. Minden európai uniós tagállamnak 2021-től kezdődően éves piacfelügyeleti programjának részét kell képeznie a gumiabroncs-piacfelügyeleti tervnek. Erre az Európai Bizottság külön költségvetést biztosít. Számos intézkedés szerepel ebben az új rendeletben, valamint egy új piacfelügyeleti keretrendszerben, amely megerősíti a végrehajtási intézkedéseket.
A gumiabroncs-gyártók továbbra is kezelik a tanúsítást (önigazolás), vagy a jövőben lesznek erre független tesztek?
A címkén található teljesítményadatokat a gyártók műszaki értékelésük alapján jelentik be. Az EU tagállamainak piacfelügyeleti hatóságai a piacon forgalomba hozott gumiabroncsok helyszíni ellenőrzését (okmányellenőrzést és fizikai terméktesztet) végzik.
Mikor lesznek elérhetők az új címkeértékek az ügyfelek és a nyilvánosság számára?
Az új címkeértékek 2021. május 1-től lesznek a nyilvánosság számára is elérhetőek. Az EPREL-ben szereplő adatok és termékregisztrációk már 2021 elejétől elérhetőek a vásárlók / gumiabroncs-kereskedők számára, így biztosítva az összes vásárló és értékesítési rendszer zökkenőmentes átmenetét és felkészülését.
Melyek a legjobb címke fokozatok?
A legjobb értékek az A besorolások. Az európai címke azonban nem ad teljes képet az összes kritériumról, amely meghatározza a gumiabroncs teljes teljesítményét. Tehát a fogyasztó elvárásainak legjobban megfelelő gumiabroncs kiválasztásakor támaszkodnia kell egy gumiabroncsokkal foglalkozó szakember tudására és tanácsára, vagy a független tesztmagazinok által lefolytatott tesztek eredményeire is.
A Kumho Ecsta HS51 kapta a legjobb besorolást az Auto bild nyári gumiabroncs tesztjén:
https://gumi.hu/blog/2021/04/kumho-ecsta-hs51-1-helyezes-auto-bild/
Teljes Kumho személyabroncs kínálatunk az alábbi linken érhető el:
Teljes Kumho személyabroncs kínálatunk
Hogyan és hol találjuk meg az egyes abroncsok címkeértékeit?
A lakosság és a gumiabroncs-kereskedők számára a címkézési értékek megtalálhatók a gumiabroncs-gyártók által biztosított matricán / nyomtatott / digitális információkon.
Ezenkívül a címkén található QR-kód közvetlen kapcsolatot biztosít az EPREL adatbázishoz.
Miért nem szerepel a C2-C3 abroncsokon a jég szimbólum?
Mivel nem határoztak meg hozzájuk ISO-tesztet vagy határértékeket (küszöbértékeket).
Mit tartalmaz a QR-kód?
Linket az adott gumiabroncs / termék EPREL hivatalos bejegyzésére / nyilvántartására.
Szervizben kiderül rossz méretű abroncsot rendeltem. Mi a teendőm?
AKH: A szervizben a kollégák készletről segítenek a megfelelő abroncs választásban.
Partner szerviz: A számlaszám alapján beazonosítjuk a vásárlást, elküldjük partnerszervizbe az Ön által megjelölt, megfelelő abroncsot, majd a korábbi rendelésre visszáru igényt állítunk ki.
Mikor kapom meg a számlát?
AKH: Átvételkor (készpénz vagy bankkártyás fizetés lehetséges)
Partner szerviz: A megrendelés feladásának napján, e-számlát küldünk.
Mennyi ideig tart az abroncs csere?
AKH: általában 20-30 perc , attól függően hogy komplett kerékcsere (felni+ gumi együtt ) vagy gumicsere történik (felniről le és felszerelés)
Partner szerviz: általában 20-30 perc , attól függően hogy komplett kerékcsere (felni+ gumi együtt ) vagy gumicsere történik (felniről le és felszerelés)
Abroncs vásárlás nélküli időpont foglalásra is van lehetőség?
AKH: Igen, FOGLALJON SZERELÉSI IDŐPONTOT ONLINE ORSZÁGOSAN mezőre kattintva lehetőség csak időpont foglalásra.
Partner szerviz: Igen, FOGLALJON SZERELÉSI IDŐPONTOT ONLINE ORSZÁGOSAN mezőre kattintva lehetőség csak időpont foglalásra.
Ha nem sikerült a barion tranzakció, attól még él az időpont foglalás?
Az időpont foglalás ebben az esetben automatikusan törlődik.
Szervizekben van bankkártyás fizetés?
AKH: Természetes van, az érintésmentes kiszolgálás hívei vagyunk.
Partner szerviz: A gumi.hu oldalon történő vásárlás barinon keresztül történik, tehát az Ügyfél előre fizet, az egyéb felmerülő költség fizetési lehetőségeiről a partner szerviz tud felvilágosítást adni.
A leszerelt selejtes abroncsot átveszik tőlem?
AKH: Új abroncs vásárlás esetén díjmentes az átvétel. Egyéb esetben 300.-/db
Partner szerviz: A választott partner szerviz hatásköre.
A leszerelt abroncsot/abroncsokat tudom tároltatni?
AKH: Van rá lehetőség, szervizben történő átszereléskor munkafelvételen kell jelezni.
Partner szerviz: A választott partnerszerviz tudja megmondani van e rá lehetőség.
Mi történik, ha barionos fizetés után meggondolom magam és elállok a vásárlástól?
AKH: A visszaigazóló levélben kapott bizonylatszámra lesz szükségünk az azonosításhoz, ez alapján tudjuk elindítani a visszautalási folyamatot.
Partner szerviz: A visszaigazóló levélben kapott bizonylatszámra lesz szükségünk az azonosításhoz, ez alapján tudjuk elindítani a visszautalási folyamatot.
A gumiabroncs oldalfalán feltüntetett szám. (Egy kerékre vonatkozik!) Az abroncs maximálisan megengedett terhelését határozza meg, azaz azt a maximális súlyhatárt, amit az abroncs még károsodás nélkül elvisel. A táblázatban megtalálod az egyes számokhoz tartozó súlyértékeket.
Figyelem! A megadott értékek csak helyes guminyomás mellett érvényesek. Alacsony guminyomás esetén az abroncsok teherbírása csökken.
Súlyindex (LI) | Maximális terhelés | Súlyindex (LI) | Maximális terhelés |
0 | 45kg | 20 | 80 kg |
1 | 46,2 kg | 21 | 82,5 kg |
2 | 47,5 kg | 22 | 85 kg |
3 | 48,7 kg | 23 | 87,5 kg |
4 | 50 kg | 24 | 90 kg |
5 | 51,5 kg | 25 | 92,5 kg |
6 | 53 kg | 26 | 95 kg |
7 | 54,5 kg | 27 | 97,5 kg |
8 | 56 kg | 28 | 100 kg |
9 | 58 kg | 29 | 103 kg |
10 | 60 kg | 30 | 106 kg |
11 | 61,5 kg | 31 | 109 kg |
12 | 63 kg | 32 | 112 kg |
13 | 65 kg | 33 | 115 kg |
14 | 67 kg | 34 | 118 kg |
15 | 69 kg | 35 | 121 kg |
16 | 71 kg | 36 | 125 kg |
17 | 73 kg | 37 | 128 kg |
18 | 75 kg | 38 | 132 kg |
19 | 77,5 kg | 39 | 136 kg |
Súlyindex (LI) | Maximális terhelés | Súlyindex (LI) | Maximális terhelés |
40 | 140 kg | 60 | 250 kg |
41 | 145 kg | 61 | 257 kg |
42 | 150 kg | 62 | 265 kg |
43 | 155 kg | 63 | 272 kg |
44 | 160 kg | 64 | 280 kg |
45 | 165 kg | 65 | 290 kg |
46 | 170 kg | 66 | 300 kg |
47 | 175 kg | 67 | 307 kg |
48 | 180 kg | 68 | 315 kg |
49 | 185 kg | 69 | 325 kg |
50 | 190 kg | 70 | 335 kg |
51 | 195 kg | 71 | 345 kg |
52 | 200 kg | 72 | 355 kg |
53 | 206 kg | 73 | 365 kg |
54 | 212 kg | 74 | 375 kg |
55 | 218 kg | 75 | 387 kg |
56 | 224 kg | 76 | 400 kg |
57 | 230 kg | 77 | 412 kg |
58 | 236 kg | 78 | 425 kg |
59 | 243 kg | 79 | 437 kg |
Súlyindex (LI) | Maximális terhelés | Súlyindex (LI) | Maximális terhelés |
80 | 450 kg | 100 | 800 kg |
81 | 462 kg | 101 | 825 kg |
82 | 475 kg | 102 | 850 kg |
83 | 487 kg | 103 | 875 kg |
84 | 500 kg | 104 | 900 kg |
85 | 515 kg | 105 | 925 kg |
86 | 530 kg | 106 | 950 kg |
87 | 545 kg | 107 | 975 kg |
88 | 560 kg | 108 | 1000 kg |
89 | 580 kg | 109 | 1030 kg |
90 | 600 kg | 110 | 1060 kg |
91 | 615 kg | 111 | 1090 kg |
92 | 630 kg | 112 | 1120 kg |
93 | 650 kg | 113 | 1150 kg |
94 | 670 kg | 114 | 1180 kg |
95 | 690 kg | 115 | 1215 kg |
96 | 710 kg | 116 | 1250 kg |
97 | 730 kg | 117 | 1285 kg |
98 | 750 kg | 118 | 1320 kg |
99 | 775 kg | 119 | 1360 kg |
Súlyindex (LI) | Maximális terhelés | Súlyindex (LI) | Maximális terhelés |
120 | 1400 kg | 140 | 2500 kg |
121 | 1450 kg | 141 | 2575 kg |
122 | 1500 kg | 142 | 2650 kg |
123 | 1550 kg | 143 | 2725 kg |
124 | 1600 kg | 144 | 2800 kg |
125 | 1650 kg | 145 | 2900 kg |
126 | 1700 kg | 146 | 3000 kg |
127 | 1750 kg | 147 | 3075 kg |
128 | 1800 kg | 148 | 3150 kg |
129 | 1850 kg | 149 | 3250 kg |
130 | 1900 kg | 150 | 3350 kg |
131 | 1950 kg | 151 | 3450 kg |
132 | 2000 kg | 152 | 3550 kg |
133 | 2060 kg | 153 | 3650 kg |
134 | 2120 kg | 154 | 3750 kg |
135 | 2180 kg | 155 | 3875 kg |
136 | 2240 kg | 156 | 4000 kg |
137 | 2300 kg | 157 | 4125 kg |
138 | 2360 kg | 158 | 4250 kg |
139 | 2430 kg | 159 | 4375 kg |
Súlyindex (SI) | Maximális terhelés | Súlyindex (SI) | Maximális terhelés |
160 | 4500 kg | 180 | 8000 kg |
161 | 4625 kg | 181 | 8250 kg |
162 | 4750 kg | 182 | 8500 kg |
163 | 4875 kg | 183 | 8750 kg |
164 | 5000 kg | 184 | 9000 kg |
165 | 5150 kg | 185 | 9250 kg |
166 | 5300 kg | 186 | 9500 kg |
167 | 5450 kg | 187 | 9750 kg |
168 | 5600 kg | 188 | 10000 kg |
169 | 5800 kg | 189 | 10300 kg |
170 | 6000 kg | 190 | 10600 kg |
171 | 6150 kg | 191 | 10900 kg |
172 | 6300 kg | 192 | 11200 kg |
173 | 6500 kg | 193 | 11500 kg |
174 | 6700 kg | 194 | 11800 kg |
175 | 6900 kg | 195 | 12150 kg |
176 | 7100 kg | 196 | 12500 kg |
177 | 7300 kg | 197 | 12850 kg |
178 | 7500 kg | 198 | 13200 kg |
179 | 7750 kg | 199 | 13600 kg |
Súlyindex (LI) | Maximális terhelés | Súlyindex (LI) | Maximális terhelés |
200 | 14000 kg | 220 | 25000 kg |
201 | 14500 kg | 221 | 25750 kg |
202 | 15000 kg | 222 | 26500 kg |
203 | 15500 kg | 223 | 27250 kg |
204 | 16000 kg | 224 | 28000 kg |
205 | 16500 kg | 225 | 29000 kg |
206 | 17000 kg | 226 | 30000 kg |
207 | 17500 kg | 227 | 30750 kg |
208 | 18000 kg | 228 | 31500kg |
209 | 18500 kg | 229 | 32500 kg |
210 | 19000 kg | 230 | 33500 kg |
211 | 19500 kg | 231 | 34500 kg |
212 | 20000 kg | 232 | 35500 kg |
213 | 20600 kg | 233 | 36500 kg |
214 | 21200 kg | 234 | 37500 kg |
215 | 21800 kg | 235 | 38750 kg |
216 | 22400 kg | 236 | 40000 kg |
217 | 23000 kg | 237 | 41250 kg |
218 | 23600 kg | 238 | 42500 kg |
219 | 24300 kg | 239 | 43750 kg |
Súlyindex (LI) | Maximális terhelés | Súlyindex (LI) | Maximális terhelés |
240 | 45000 kg | 260 | 80000 kg |
241 | 46250 kg | 261 | 82500 kg |
242 | 47500 kg | 262 | 85000 kg |
243 | 48750 kg | 263 | 87500 kg |
244 | 50000 kg | 264 | 90000 kg |
245 | 51500 kg | 265 | 92500 kg |
246 | 53000 kg | 266 | 95000 kg |
247 | 54500 kg | 267 | 97500 kg |
248 | 56000 kg | 268 | 100000 kg |
249 | 58000 kg | 269 | 103000 kg |
250 | 60000 kg | 270 | 106000 kg |
251 | 61500 kg | 271 | 109000 kg |
252 | 63000 kg | 272 | 112000 kg |
253 | 65000 kg | 273 | 115000 kg |
254 | 67000 kg | 274 | 118000 kg |
255 | 69000 kg | 275 | 121000 kg |
256 | 71000 kg | 276 | 125000 kg |
257 | 73000 kg | 277 | 128000 kg |
258 | 75000 kg | 278 | 132000 kg |
259 | 77500 kg | 279 | 136000 kg |
A gumiabroncs oldalfalán feltüntetett betű. A maximálisan megengedett sebességet határozza meg. A táblázatban megtalálod az egyes betűkhöz tartozó sebességértékeket. (Ezek természetesen nem egyenlők az ajánlott sebességgel, hanem azt a maximális sebességhatárt jelentik, amit az adott abroncs tartósan, teljes terhelés mellett, károsodás nélkül képes még elviselni.)
Sebességindex (SI) | Maximális sebesség | Sebességindex (SI) | Maximális sebesség |
A1 | 5 km/h | K | 110 km/h |
A2 | 10 km/h | L | 120 km/h |
A3 | 15 km/h | M | 130 km/h |
A4 | 20 km/h | N | 140 km/h |
A5 | 25 km/h | P | 150 km/h |
A6 | 30 km/h | Q | 160 km/h |
A7 | 35 km/h | R | 170 km/h |
A8 | 40 km/h | S | 180 km/h |
B | 50 km/h | T | 190 km/h |
C | 60 km/h | U | 200 km/h |
D | 65 km/h | H | 210 km/h |
E | 70 km/h | V | 240 km/h |
F | 80 km/h | W | 270 km/h |
G | 90 km/h | Y | 300 km/h |
J | 100 km/h | ZR | 240 km/h felett |
A DOT-szám mutatja a gumiabroncs a gyártási idejét. A 2000 előttiek 3 míg a 2000 utániak 4 számjegyből álnak. A DOT-szám minden esetben megtalálható az abroncs egyik oldalfalán.
Értelmezése pedig a következő: a három számjegyűek első két számjegye a gyártás hetét, utolsó számjegye pedig a gyártás évszámának végét jelenti. Pl.: 358 = 1998 35-ödik hete.
A négy számjegyű DOT-oknál az első két szám szintén a gyártás hetét, míg az utolsó kettő az évszám végét jelentik. Pl.: 2305 = 2005 23-adik hete.