Gumi forgásirány és mintázat típusok, előnyök és hátrányok
A gumiabroncsok számos eltérő útfelülettel érintkezhetnek. A jégréteg borította aszfalt, saras földút vagy göcsörtös macskakő más-más kihívás elé állítja a gumiabroncsokat. Az gumi mintázatnak köszönhetően képes az abroncs megfelelni a különféle útviszonyoknak. Gumi mintázat alapján három fő kategóriába sorolhatóak az abroncsok: aszimmetrikus, szimmetrikus és egyirányú abroncs (kötött forgásirányú). A megfelelő gumiabroncs kiválasztása nem könnyű feladat. A gumi forgásirány és mintázat típusok megismerése segíthet a tökéletes gumi megtalálásában!
Gumiabroncs mintázat típusai: előnyök és hátrányok
Szimmetrikus mintázatú gumiabroncs
A szimmetrikus mintázatú gumiabroncs futófelületének mindkét oldalán egyenlő nagyságú és azonos kialakítású mintázat található. Tehát, a bal és jobb oldal azonos funkciókat lát el. A szimmetrikus mintázat számos előnnyel szolgál, a legfontosabbak:
- A szimmetrikus mintázatú gumiabroncs pénztárca kímélő fogyasztást biztosít.
- Kiváló úttartású és intenzív igénybevétel mellett is kopásálló.
- Kiemelkedő irányíthatóságot biztosít.
- Alacsony a gördülési ellenállás és zörejmentes, csendes közlekedést tesz lehetővé.
Az előnyök mellett, bizonyos hátrányokkal is kell számolni szimmetrikus mintázatú gumiabroncs választásakor:
- A szimmetrikus mintázatú gumiabroncs elsősorban városi közlekedésre alkalmas.
- Nem a legeffektívebb mintázat.
Aszimmetrikus mintázatú gumiabroncs
Ahogy a neve is mutatja, az aszimmetrikus mintázatú gumiabroncs futófelületének jobb és bal oldala eltérő mintázatú. Míg a futófelület külső része felelős a stabilitásért, az éles kanyarban történő manőverezésért, addig a belső rész felelős a vízelvezetés és a vízen való felúszás (angolul aquaplaning) megelőzéséért. Miért szükséges a különféle mintázat használata? Azért, mert kanyarodáskor eltérő erők hatnak a futófelület külső és belső részére. Fontos, hogy a kerekek felszerelésekor ellenőrizze a gumiabroncs jelöléseket. Az “outside” feliratnak kell a külső részen lenni.
Az aszimmetrikus mintázatú gumiabroncs előnyei:
- Csökkenti a vízen való felúszás kockázatát.
- Jobb tapadást biztosít éles kanyarokban.
- Növeli a vezetés biztonságát szuboptimális útviszonyok mellett.
Az aszimmetrikus mintázatú gumiabroncs hátrányai:
- Az aszimmetrikus mintázatú gumiabroncs általában magasabb árfekvésű, mint a szimmetrikus gumi.
- Az eltérő felületű abroncsok több figyelmet igényelnek. A kopás ellenőrzése több figyelmet igényel ezeknél az abroncsoknál.
Kötött forgásirányú gumiabroncs (egyirányú gumiabroncs)
A kötött forgásirányú gumiabroncs, másnéven egyirányú gumiabroncs, specifikus V-alakú mintázattal rendelkezik. Az egyedi mintázatnak köszönhetően a gumi magas sebesség melletti fékezésnél is rövid féktávot biztosít. A kötött forgásirányú gumiabroncs kizárólag egy forgásirányban használható, ezt nyíl vagy egyéb piktogram jelöli a gumifalon. Leginkább nagy teljesítményű sportautókon használnak egyirányú gumiabroncsokat.
A kötött forgásirányú gumiabroncs előnyei:
- Magas sebesség mellett is rövidebb féktáv.
- Kiváló választás olyan sofőrök részére, akik rendszeresen tesznek meg nagy távolságokat.
- Magas fokú tapadás nyirkos, csúszós úton is.
Az egyirányú gumiabroncs hátrányai:
- Gyakran problémát okoz a fűrészfogas kopás, ezért érdemes a tengelyeken cserélni a kerekeket időközönként. Általában 12.000 kilométer megtételét követően kerül sor a cserére.
- Magas ára miatt leginkább sportautókon alkalmaznak egyirányú gumiabroncsokat.
Gumi mintázat szabály: Milyen minimális mélységűnek kell lennie a személygépkocsira felszerelt gumiabroncs mintázatának?
Sokakban felmerül a kérdés: milyen minimális mélységűnek kell lennie a személygépkocsira felszerelt gumiabroncs mintázatának? Gumi mintázat szabály nem létezik, ellenben a gumi profilmélységet a 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet szabályozza. A rendelet szerint:
“(4) Az (1) bekezdésben említett járműveken csak olyan gumiabroncsot szabad használni, amelyen a futófelület mintázatának magassága a teljes felületen eléri:
a) az M1, N1, O1 és O2 kategóriájú járműveken a gumiabroncs átmérőjétől függetlenül az 1,6 mm-t; továbbá
b) az egyéb járműveken
ba) a 0,75 métert meg nem haladó átmérőjű gumiabroncsok esetében az 1,6 mm-t,
bb) a 0,75 méternél nagyobb átmérőjű gumiabroncs esetében a 3 mm-t.”
A törvényi előírásban szereplő 1,6 mm helyett célszerű legalább 4 mm gumi profilmélységű abroncsot választani. A magasabb gumi profilmélység segíthet a féktáv csökkentésében és a biztonságosabb vezetésben.
Gyakori kérdések a gumi forgásirány és mintázat kapcsán
Nyári gumi forgásirány vs. téli gumi forgásirány: van különbség?
A gumi forgásirány a mintázaton múlik. Míg a szimmetrikus és aszimmetrikus gumi forgásirány kötetlen, addig az egyirányú gumiabroncs kötött forgásirányú. Kijelenthető tehát, hogy a téli és nyári gumi forgásirányát a mintázat határozza meg. Amennyiben a mintázat azonos, akkor a forgásirány is azonos.
Milyen problémát okozhat a gumi forgásirány változtatás?
A kötött forgásirányú gumiabroncsok esetén tilos a gyártói előírástól eltérő forgásirányt használni. Szimmetrikus és aszimmetrikus mintázatú modern abroncsok esetén a forgásirány felcserélhető. Erről mindig a gumiabroncs gyártói oldalán tájékozódjon!
Milyen az aszimmetrikus gumi forgásiránya?
Az aszimmetrikus gumi forgásiránya felcserélhető.
Hogyan ismerhető fel a gumi forgásirány jelölés?
Aszimmetrikus és szimmetrikus mintázatú abroncsok esetén a forgásirány felcserélhető. A kötött forgásirányú abroncsok esetén nyíl vagy egyéb piktogram jelöli a forgásirányt.
A gumi mintázat egy tengelyen lehet eltérő?
Nem javasolt, hogy különféle mintázatú gumiabroncsokat használjon a tengelyeken. Javasoljuk, hogy azonos mintázatú gumikat válasszon a biztonságos vezetés és megfelelő tapadás érdekében
Milyen a jó téli gumi mintázat? Létezik legjobb téli gumi mintázat?
A téli gumik általában aszimmetrikus mintázatúak a jobb tapadás érdekében. A “legjobb téli gumi mintázat” nem létezik, hiszen személyes igényei, gépjárműve típusa és anyagi lehetőségei befolyásolják az elérhető opciókat.
Lehetséges a használt gumi forgásirány megállapítása?
Igen, körülbelül 8000-10000 futási távolságot követően a kopási mintából egy hozzáértő szakember képes általában megállapítani a használt gumi forgásirányát.
Gumi profilmélység útmutató: mérés, szabályok és tudnivalók
Ne maradjon le újdonságainkról, akcióinkról, iratkozzon fel hírlevelünkre!