A téli gumi kötelező Magyarországon? Íme a válasz!
Újonc autósok körében gyakran felmerülő kérdés, hogy a téli gumi kötelező Magyarországon? A válasz meglepő módon nem, hiszen a KRESZ érvényes szabályai szerint hazánkban nem kötelező a téli abroncs használata. Szakértőink mégis azt javasolják, hogy a fagyos hónapokban válasszon az évszaknak megfelelő abroncsokat. Cikkünkből megismerheti a hazai szabályozás részleteit, a környező országok törvényeit és bemutatjuk milyen érvek szólnak téli gumi használat mellett.
A téli gumi kötelező Magyarországon?
Nem kérdéses, hogy a téli abroncsok nagyobb tapadást, magasabb teljesítményt és rövidebb féktávot biztosítanak a fagyos, jeges és latyakos téli körülmények mellett is. De vajon a téli gumi kötelező Magyarországon?
Nem, ahogy a gumiabroncsokra vonatkozó legfontosabb KRESZ szabályokat bemutató cikkünkben írtuk, hazánkban a téli abroncs használata nem kötelező.
Érdekesség, hogy a nemzeti fejlesztési minisztérium 72/2013. (XII. 2.) NFM rendelete pontosan rendelkezik arról, hogy mit tekinthetünk téli abroncsnak. A rendelet szerint:
„(17a) E rendelet alkalmazásában téli gumiabroncs az olyan gumiabroncs, amelynek
a) a gyártása során az anyagkeveréket, a futófelület mintázatát, a szerkezetét a téli időjárási körülményekhez és útviszonyokhoz választották meg annak érdekében, hogy alacsony hőmérséklet melletti rendeltetésszerű használata során fokozott kapaszkodóképességgel rendelkezzen,
b) a gyártója téli abroncsként jelölte meg az oldalfalán a következő jelölések valamelyikével: „M+S”, „M&S”, „M.S”, „MS”,
„Winter”, „Winter Use” felirat, „Hópihe” ábra, „Háromágú hegycsúcs” ábra, és
c) a mintázat magassága (bordázat mélysége) meghaladja a 4 mm-t.”
Miért érdemes mégis téli abroncsokat használni a fagyos hónapokban?
Bár a törvényi előírások szerint, nem szükséges a fagyos hónapokban téli gumira váltani, a szakérők mégis az évszaknak megfelelő gumi mellett teszik le voksukat. Hogy miért? A következőkben bemutatjuk a téli gumi legfontosabb előnyeit!
1. Fokozott biztonság
Egy 2016-ban publikált kutatás, mely kanadai autósok szokásait vizsgálta, az alábbi meglepő következtetésre jutott:
“A kedvezőtlen útviszonyok hideg időben a közúti balesetek és sérülések körülbelül 12%-át okozzák.”
Bár a hazai adatok eltérhetnek, abban biztosak lehetünk, hogy a jéggel és hóval borított, csúszós utakon történő autós közlekedés fokozott kockázatot jelenthet, amennyiben nem az évszaknak megfelelő abroncsok vannak autóján. A téli gumik speciális mintázata és anyagösszetétele fokozott tapadást biztosít, amely csökkenti a kisodródás, vízen csúszás és számos egyéb baleset kockázatát.
2. Jobb teljesítmény
Tudta, hogy a téli gumiabroncs egyedi anyagösszetételének köszönhetően a 7 °C hőmérséklet alatt is megőrzi rugalmasságát? Ezen tulajdonságának köszönhetően a fagyos időben sem válik merevvé és rideggé, így jobb tapadást biztosít. A gyártók a fejlesztések során a téli időjárási körülményeket veszik figyelembe, mint péládul: eső, ónos eső, hóval és latyakkal borított útburkolatok. A teljesítményt tovább fokozza a téli gumikon megtalálható sok apró bevágás, mely menet közben szétnyílik a tapadási felület növelése érdekében. A fokozott tapadás következtében a téli gumikkal kedvezőtlen útviszonyok mellett is maximális teljesítményt nyújthat autója!
3. Rövidebb fékút és kiváló menetstabilitás
A nyári gumikat 20-70 °C aszfalt hőmérsékletre tervezték, így a téli időszakban nem képesek megfelelő telejsítményt nyújtani. A fagyos hónapokban, amikor az átlaghőmérséklet 7 °C alatti, a nyári abroncsok anyaga megkeményedik és rideggé válik. Ennek következtében a menetstabilitás romlik és a féktávolság jelentősen megnő. Így a nyári gumi télen fokozhatja a közúti balesetek kockázatát, ezért minden esetben kerülendő használatuk! Helyettük döntsön a biztonságos téli abroncsok mellett, melyek optimális teljesítményt biztosítanak 7 °C alatti is!
4. Számos környező országban kötelező
Végül pedig arról sem szabad megfeledkezni, hogy a környező országok többségében a téli gumi kötelező. Így a sítúrát vagy egyéb téli autós utat tervezők számára elengedhetetlen, hogy a külföldi törvényi előírásoknak megfelelő abroncs legyen az autón.
Egyre több 4 évszakos abroncs rendelkezik a „három hegycsúcs hópihe” szimbólummal, amit elfogadnak a felsorolt országokban, mint opció. Mi mégis a téli abroncs és hólánc a csomagtartóban megoldást javasoljuk, ha síelni, kirándulni indulna ezekbe az országokba.
Mely országokban kötelező a téli gumi használata?
Szeretné a karácsonyt az Olasz-Alpokban ünnepelni? Netán sítúrát tervez a családdal egy osztrák síközpontban? Mielőtt útnak indulna, érdemes tájékozódni a téli gumi cserére vonatkozó helyi szabályokról. A következőben összegyűjtöttük a cikk publikálásakor érvényes szabályokat. Fontos, hogy listánk tájékoztató jellegű, minden esetben támaszkodjon a hivatalos tájékoztatásra.
- Ausztria: November 1. és április 15. között minden gépjármű esetében kötelező a 4 mm-nél nagyobb profilmélységű gumiabroncs használata, illetve hólánc szükség esetén.
- Csehország: A téli gumi használata nem kötelező.
- Németország: Téli abroncs kötelező havas vagy jeges útfelületen.
- Olaszország: A téli gumi használata nem kötelező.
- Románia: Havas és jeges utakon a téli gumi használata kötelező, évszaktól függetlenül.
- Szerbia: Télen az évszaknak megfelelő gumiabroncs használata kötelező.
- Szlovákia: A téli gumi használata nem kötelező.
- Szlovénia: November 15. és március 15. között kötelező a téli gumiabroncs.
- Svájc: A téli gumi használata nem kötelező
Válogasson kedvére téli gumi kínálatunkból, szereltesse át több, mint 150 ponton országos Gumi Pont Szerviz hálózatunkban.
Ne maradjon le újdonságainkról, akcióinkról, iratkozzon fel hírlevelünkre!