Motorolaj jelölések: mit jelentenek a számok a dobozon?
Nehezen igazodik el a motorolaj jelölések között? Nem tudja mi a viszkozitás jelentése? Olajcsere előtt áll és bizonytalan abban, melyik terméket érdemes megvásárolni autójához? Útmutatókban röviden és érthetően bemutatjuk a legfontosabb tudnivalókat!
Tényleg a motorolaj a legolcsóbb alkatrész a motorban?
A motorolajok és a kenési technológia kiemelten fontos szerepet játszanak a modern belsőégésű motorok működésében. A sokat ismételt autós vicc szerint: az olaj jelenti a legolcsóbb alkatrészt a motorban. A tréfás mondás igazságát nehéz vitatni. Összegyűjtöttük az elégtelen vagy nem megfelelő motorolaj lehetséges negatív hatásait.
- Jelentősen csökkent teljesítmény: A nem megfelelő olaj csökkenti a motor teljesítményét és az üzemanyag-hatékonyságot. Így a vezetési élmény csökken, míg az üzemanyag költség emelkedik.
- Súlyos motorkárosodás: A nem megfelelő motorolaj használata komoly károsodást okozhat a motorban. Igazán súlyos esetekben akár motorfelújítás vagy motorcsere is szükséges lehet.
- Lerakódások a motor belső terében: Tudta, hogy a rosszul megválasztott olaj lerakódásokhoz vezethet a motorban? Ez eltömítheti a szűrőket, olajcsatornákat, és ronthatja a motor hatékony működését.
- Fokozott amortizáció: Az elégtelen kenés miatti fokozott kopás a motor gyors elhasználódásához vezethet.
- Elégtelen védelem: A rossz minőségű motorolaj nem nyújt elégséges védelmet a rozsda, a korrózió és a magas hőmérséklet ellen.
Innen ismerhető fel a megfelelő minőségű motorolaj
Az alapolajat (bázisolaj) számos adalékanyaggal kombinálják a késztermék létrehozásához. Bár a motorolaj túlnyomórészt alapolaj, a speciális adalékanyagok kedvezően befolyásolják műszaki tulajdonságait. Az alapolaj három kategóriába sorolható: ásványi, szintetikus és részben szintetikus.
Milyen ismérvei vannak a megfelelő minőségű olajnak? Mutatjuk!
Általános elvárások a megfelelő minőségű olajokkal szemben:
- Biztosítson elégséges kenést télen is!
- Járuljon hozzá a motor tisztántartásához!
- Legyen rezisztens az üzemanyag a savas kémhatással!
- Maradjon konzisztens az olaj minősége a csereperiódus egésze alatt!
- Nyújtson védelmet a felmelegedéssel szemben!
- Rendelkezzen alacsony illékonysággal!
- Biztosítson elégséges korrózióvédelmet!
- Segítsen a megfelelő kenés biztosításában!
Mi a motorolaj viszkozitás jelentése?
Mielőtt rátérhetnénk a motorolaj jelölések bemutatására, fontos egy további műszaki kifejezést tisztázni. A jelölések kapcsán gyakran felmerülő tulajdonság a viszkozitás. A Budapesti Műszaki Egyetem tananyaga szerint a motorolaj viszkozitás jelentése:
“A viszkozitás a folyadékok belső súrlódásának mértéke. A súrlódás mindig energiaveszteséget okoz, mégsem csökkenthetjük minden határon túl. A gép konstrukciójának és üzemi jellemzőinek, valamint a kenőanyag viszkozitásának összhangban kell lenni.”
Mit jelentenek a motorolaj jelölések?
A motorolaj jelölések megismerése nagy segítséget nyújthat a megfelelő termék kiválasztásában. A következőkben bemutatjuk a gyártók által használt leggyakoribb jelölési rendszereket.
Motorolaj jelölések: API szabványok
A nemzetközi gyakorlatban a teljesítményszint indikálásához az API (American Petróleum Institute) rendszere terjedt el. Így számos terméken a motorolaj jelölések API szabványok szerint szerepelnek. Fontos tudni, hogy az API minősítéssel ellátott olaj megfelel az autógyártók által meghatározott minimális teljesítmény szabványoknak.
S betűvel (Spark) jelölik az Otto-motorhoz tartozó kenőolajokat, míg C betűvel (Compression) a dízel-motorok olajait. Az API jelölések abban is segíthetnek, hogy az autónk korához megfelelő motorolajat válasszunk.
Benzinmotor esetén:
- SP: 2019 utángyártott autókhoz
- SN: 2010 utángyártott autókhoz
- SM: 2004 és 2009 között gyártott gépjárművekhez
- SJ: 2001 és 2004 között gyártott járművekhez
Dízelmotorok esetén:
- CK-4: 2017 utángyártott, négyütemű, nagy sebességű dízel autókhoz
- CJ-4: 2010 utángyártott, négyütemű, nagy sebességű dízel autókhoz
- CI-4: 2002 és 2010 között gyártott gépjárművekhez
- CH-4: 1998 és 2002 között gyártott dízel autókhoz
SAE motorolaj viszkozitási mutatószám
Az egyik legelterjedtebb jelölést a kenőanyag viszkozitási tulajdonságainak bemutatásához a SAE (Society of Automotive Engineers, Autóipari Mérnökök Szövetsége) vezette be már 1926-ban. Ma a SAE J 300 számú szabvány hatályos. A szemléltetés kedvéért egy példán keresztül mutatjuk be a SAE által létrehozott rendszert.
Példa: 10W-30
- Az első szám minden esetben 5-tel osztható. Azt a legalacsonyabb hőmérsékletet mutatja, amelyen az olaj akár hidegindítás esetén is képes megvédeni a motort. A kiindulópont: -35 °С, így a példában szereplő kenőanyag -25 °С hőmérsékletig jelent védelmet.
- A második tagot jelentő W betű az angol winter (tél) szót jelöli.
- Az utolsó tag pedig a normál körülmények közötti olaj áramlás tulajdonságát írja le. A magasabb érték előnyösebb áramlási képességet jelöl.
Motorolaj csere az AKH szervizekben
Az 1995-ben, családi vállalkozásként alapított Abroncs Kereskedőház (AKH) a magyar gumiabroncs piac értékesítési és szolgáltatási területén belül több kategóriában is piacvezető. A cég több mint 30 neves márka egyedülállóan széles választékát forgalmazza, emellett saját márkák importjában és forgalmazásában is kiemelkedő a magyarországi piacon. Válassza profi országos szervizeink egyikét, ahol kizárólag prémium minőségű Castrol motorolajjal dolgozunk!
Ne maradjon le újdonságainkról, akcióinkról, iratkozzon fel hírlevelünkre!